Βρέθηκαν 71 εγγραφές, εμφανίζονται από 31 έως 40.Πρώτη Προηγούμενη 12345678 Επόμενη Τελευταία
08-09-2016
Εισαγωγή Το Μουσείο Κυπριακών Τροφίμων και Διατροφής ανακοινώνει τη διοργάνωση τριών ειδικά σχεδιασμένων διαδρομών με ιδιαίτερο θέμα τη Μεσογειακή Διατροφή μέσα από την κυπριακή γαστρονομία.
Οι διαδρομές εντάσσονται στα πλαίσια του προγράμματος «Γεύσεις παραδοσιακής κληρονομιάς: Γαστρονομικοί περίπατοι στα μονοπάτια της Μεσογειακής Διατροφής», που υλοποιείται με την ευγενή στήριξη των Πολιτιστικών Υπηρεσιών.
Κεντρικός στόχος του προγράμματος είναι να μυήσει το κοινό στην έννο
01-09-2016
Lecture: “Whose cheese is it anyway? - Traditional food, European Union regulation, and economic competition” by Gisela Welz
19 September 2016
7.00 p.m.
Goethe-Institut Cyprus, exhibition hall
Language: English
 Admission: free
EXPLORING THE FLAVOURS OF CYPRUS:  TRADITIONAL COOKING CLASSES FOR FOREIGNERS
06-08-2016
EXPLORING THE FLAVOURS OF CYPRUS: TRADITIONAL COOKING CLASSES FOR FOREIGNERS
The cooking classes cover a range of characteristic traditional Cypriot recipes, both for main dishes and desserts. Participants have the opportunity to explore basic ingredients, cooking techniques and utensils, and of course taste the rich flavours of freshly cooked traditional dishes, which are considered specialties of the Cypriot gastronomy.
01-06-2016
Αποτελέσματα διαγωνισμού για την εφαρμογή σχεδίων μαθήματος με γενική θεματογραφία την κυπριακή παραδοσιακή διατροφή
Η αρμόδια τριμελής επιτροπή αξιολογώντας τις συμμετοχές, κατέληξε στην εξής κατάταξη:
1ο βραβείο Μαρία Ηλιάδου, Γυμνάσιο Αρχαγγέλου (Από τον αμπελώνα στο τραπέζι μας)
 2ο βραβείο Δροσούλα Λαβίθη, Γυμνάσιο Έγκωμης (Το κυπριακό παραδοσιακό πρόγευμα)
3ο βραβείο Μαργαρίτα Αντωνίου, Δημοτικό Σχολείο Βορόκληνης (Το κυπριακό παραδοσιακό πρόγευμα)
27-02-2016
Photographic contest “Street Food: Depicting the Cypriot Food Culture” -EXTENSION SUBMISSION DATE 7 3 2016
27-02-2016
Φωτογραφικός Διαγωνισμός "Φαγητό του δρόμου στην Κύπρο”-ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΜΕΧΡΙ 7 3 16
27-01-2016
Photographic contest “Street Food: Depicting the Cypriot Food Culture”
The Cyprus Food and Nutrition Museum in collaboration with the Photography and Cinematography Club of Egkomi, announce a photography contest entitled:

“Street Food: Depicting the Cypriot Food Culture”.
Φωτογραφικός Διαγωνισμός
09-01-2016
Φωτογραφικός Διαγωνισμός "Φαγητό του δρόμου στην Κύπρο”-Β' ανακοίνωση
Το Μουσείο Κυπριακών Τροφίμων και Διατροφής (ΜΚΤΔ), σε συνεργασία με τον Φωτογραφικό και Κινηματογραφικό Όμιλο Έγκωμης, ενημερώνουν το κοινό για τη συνέχιση του φωτογραφικού διαγωνισμού με θέμα:

“Φαγητό του δρόμου: αποτυπώνοντας την κουλτούρα του φαγητού στην Κύπρο”.

Ο διαγωνισμός προκηρύχτηκε τον Οκτώβριο του 2015 και θα ολοκληρωθεί τον προσεχή Φεβρουάριο.
Διαγωνισμός για εκπαιδευτικούς που διδάσκουν Οικιακή Οικονομία
01-10-2015
Διαγωνισμός για εκπαιδευτικούς που διδάσκουν Οικιακή Οικονομία
Το Μουσείο Κυπριακών Τροφίμων και Διατροφής (ΜΚΤΔ) προκηρύσσει διαγωνισμό για τους/τις εκπαιδευτικούς του μαθήματος Οικιακής Οικονομίας/Αγωγής Υγείας, στα πλαίσια του οποίου θα πρέπει να επιλέξουν, να προσαρμόσουν και να εφαρμόσουν στα τμήματά τους ένα από τα τρία προτεινόμενα σχέδια μαθήματος με γενική θεματογραφία την κυπριακή παραδοσιακή διατροφή και να καταθέσουν στα πλαίσια του διαγωνισμού τα αποτελέσματα της εφαρμογής κυρίως ως προς την επίτευξη των στόχων του μαθήματος...