news-img
ΣΥΝΕΔΡΙΟ "ΚΥΠΡΙΩΝ ΓΕΥΣΕΙΣ" Β' ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ- ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΕΚΘΕΣΗ ΚΥΠΡΙΑΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ( 14/09/2014 )

1ο Παγκύπριο Συνέδριο για την παραδοσιακή κυπριακή διατροφή .

7 & 8  Νοεμβρίου, Πανεπιστήμιο Κύπρου, Αίθ. Τελετών, Καλλιπόλεως

για το ευρύ κοινό, παραγωγούς τροφίμων, εταιρείες, διαιτολόγους, τεχνολόγους τροφίμων, εκπαιδευτικούς, μάγειρες, ιστορικούς και αρχαιολόγους.

Πατήστε εδώ για το πρόγραμμα.

Δείτε την τηλεοπτική παρουσίαση. http://youtu.be/oKtZpUV65XM

22 Ομιλίες

Εναρκτήρια ομιλία: Αντωνία Τριχοπούλου Ομοτ. Καθ. Ιατρικής Σχολής Αθηνών

Ομιλητές: Γνωστοί ερευνητές κυπριακής γαστρονομίας, Ιστορικοί, καθηγητές Πανεπιστημίου Κύπρου, ΤΕΠΑΚ, Χαροκοπείου Παν. Αθηνών, Εκπαιδευτικοί, Μουσειολόγοι, Παραγωγοί τροφίμων κ.ά.

6 θεματικές ενότητες :

1.Παραδοσιακά Τρόφιμα και Εθιμική Ζωή

2. Κυπριακή Παραδοσιακή Διατροφή: Παρελθόν, Παρόν και Μέλλον

3. & 4.Γαστρονομικές Ιδιαιτερότητες Περιοχών της Κύπρου (Α΄ & Β΄)

5.Εκπαιδευτικές Εφαρμογές Στη Δημοτική, Μέση Εκπαίδευση και Μουσεία

6.Σήματα Ποιότητας και Νομική Κατοχύρωση Παραδοσιακών Προϊόντων.

Ευκαιρίες για παραγωγούς και εταιρείες τροφίμων να παρουσιάσουν τα προϊόντα τους. Πληροφορίες ΕΔΩ

Είσοδος για ευρύ κοινό μέχρι τις 30.10.14, 25 ευρώ, (φοιτητές 15 ευρώ). Συμπεριλαμβάνεται γεύμα,εναρκτήρια δεξίωση, ποτά και σνακ σε 3 διαλείμματα, υλικό συνεδρίου. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΕΔΩ.

Συνέδριο κάρτα