ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΗ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΣΥΝΤΑΓΩΝ ( 04/07/2017 )

Αγαπητοί φίλοι του ΜΚΤΔ,

Ως γνωστόν το ΜΚΤΔ έχει ως βασικό στόχο την καταγραφή, μελέτη, διάσωση και τη διάδοση του γαστρονομικού πολιτισμού της Κύπρου .

Μέσα σε αυτά τα πλαίσια προγραμματίζουμε σειρά φωτογραφίσεων παραδοσιακών συνταγών και ζητούμε την βοήθειά σας προκειμένου να μας φέρετε σε επαφή με άτομα που θα μπορούσαν να μαγειρέψουν για φωτογράφιση της διαδικασίας παρασκευής των συνταγών.

Μας ενδιαφέρουν συνταγές που να εμπίπτουν στις ακόλουθες κατηγορίες ή συνταγές που να είναι χαρακτηριστικές συγκεκριμένων περιοχών/χωριών.

Άγρια χόρτα, Ζυμώματα, Ζυμαρικά, Αλλαντικά, Κυνήγια, Τταβάδες, Οφτά, Διάφορες πίττες, Ψαρικά

Οι φωτογραφίες και οι συνταγές θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα του Εικονικού Μουσείου Κυπριακών Τροφίμων και Διατροφής και έτσι θα είναι διαθέσιμες/προσβάσιμες σε κάθε ενδιαφερόμενο.

Συμβάλλοντας σε αυτή την προσπάθεια βοηθάτε:

• Στη διαφύλαξη, αναγνώριση και προβολή του γαστρονομικού πολιτισμού της Κύπρου και στην τοποθέτησή της στον ευρωπαϊκό και παγκόσμιο γαστρονομικό χάρτη.

• Στην επιβίωση της τοπικής παραδοσιακής κουζίνας η οποία κινδυνεύει από την παγκοσμιοποίηση και τη ταχεία διάδοση του γρήγορου φαγητού και των τυποποιημένων προϊόντων.

• Στη διατήρηση των ηθών και εθίμων που συνδέονται με την τοπική γαστρονομία.

• Στη μετάδοση των πρακτικών και της τεχνογνωσίας που χαρακτηρίζουν την τοπική κουζίνα στις μελλοντικές γενεές.

• Στην προβολή των τοπικών προϊόντων και την ενίσχυση των προσπαθειών για την κατοχύρωσή τους διεθνώς.

• Στην ανάδειξη και προβολή του γαστρονομικού πλούτου των επιμέρους κοινοτήτων.

Για επικοινωνία :

cyfoodmuseum@gmail.com