ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΕΡΓΑΤΩΝ- ΘΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ( 08/06/2017 )

Το Μουσείο Κυπριακών Τροφίμων και Διατροφής (ΜΚΤΔ) αναζητά συνεργάτες/συνεργάτιδες για μερική απασχόληση και με πλήρη απασχόληση κατά τους επόμενους 4 μήνες.

Απαραίτητα προσόντα:

1. Πτυχίο ή δίπλωμα ή αντίστοιχο προσόν σε έναν από τους ακόλουθους κλάδους:
 α) Ελληνική Φιλολογία (Ιστορία ή αρχαιολογία ή κλασσικές σπουδές ή νεοελληνικές σπουδές ή φιλοσοφία ή ΦΠΨ),
β) Ελληνικός πολιτισμός ή
γ) Λαογραφία.

2.Πολύ γνώση της αγγλικής γλώσσας με σχετικά τεκμήρια, όπως ισχύει για διορισμό στην ΕΕΥ και ΕΔΥ.

3. Αποδεδειγμένη επάρκεια στις Νέες Τεχνολογίες με εξετάσεις όπως το ECDL , το MOUSE κ.ά. που καλύπτουν: τη Χρήση του MS Office και του Διαδικτύου, καθώς και γνώσεις χρήσης του WEB 2.0 (Συμμετοχικού Διαδικτύου).

4.Οργανωτικές ικανότητες, δυναμισμός και ικανότητα ανάληψης πρωτοβουλιών

5. Διαθεσιμότητα διακίνησης εντός Κύπρου, όποτε χρειάζεται, για να διεξαγωγή λαογραφικής έρευνας (θα καλύπτονται οδοιπορικά). Επίσης διαθεσιμότητα διακίνησης εκτός Κύπρου, για αντιπροσώπευση του ΜΚΤΔ σε συνέδρια και σε έργα, με εξωτερικούς συνεργάτες.

Επιπρόσθετα προσόντα, τα οποία θα ληφθούν υπόψη ως πλεονέκτημα:
α). Μεταπτυχιακός τίτλος στην Ανθρωπολογία της Διατροφής ή τη Μουσειακή Αγωγή ή στο θέμα του πρώτου πτυχίου θα αποτελεί πλεονέκτημα.
β). Άριστη κατοχή της αγγλικής γλώσσας
γ). Προϋπηρεσία σε θέση με παραπλήσια καθήκοντα.
δ). Εμπειρία στην έρευνα πεδίου
ε). Εμπειρία στη λαογραφική έρευνα ( συμπεριλαμβάνεται η πολύ καλή γνώση της κυπριακής διαλέκτου και ικανότητα να επικοινωνίας (προσεγγίσης) ατόμων 3ης ηλικίας, για λήψη συνεντεύξεων και πληροφοριών.
στ). Αποδεδειγμένη κατοχή της χρήσης των λογισμικών Adobe In Design, Adobe Photoshop και Adobe Illustrator
ζ). Πολύ καλή γνώση του αντικειμένου των θεματικών που καλύπτει το ΜΚΤΔ
θ) Αποδεδειγμένη ικανότητα συγγραφής προτάσεων για χρηματοδότηση μέσω ανταγωνιστικών προγραμμάτων ι)Αποδεδειγμένη εμπειρία στη διαχείριση ευρωπαϊκών προγραμμάτων
κ)Αποδεδειγμένη εμπειρία στην διοργάνωση πολιτιστικών εκδηλώσεων και συνεδρίων

Οι ενδιαφερόμενοι/ενδιαφερόμενες μπορούν να αποστέλλουν το βιογραφικό τους σημείωμα, νοουμένου ότι πληρούν τα ελάχιστα προσόντα, μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείο στη διεύθυνση: cyfoodmuseum@gmail.com μέχρι τις 16.6.17

Τα βιογραφικά και οι αιτήσεις θα τηρηθούν εμπιστευτικά.

Σε περίπτωση που με βάση τα βιογραφικά που θα παραλαμβάνονται, κάποιος υποψήφιος κριθεί ως κατάλληλος πριν τη λήξη της προθεσμίας για υποβολή των αιτήσεων ενδιαφέροντος, θα προσληφθεί άμεσα.

Υποψήφιοι με αποδεδειγμένη εμπειρία στη διεξαγωγή λαογραφικής έρευνας ενθαρρύνονται να υποβάλουν αίτηση, έστω κι αν δεν κατέχουν βασικό δίπλωμα σε κάποιο από τα γνωστικά πεδία που αναφέρονται στην παράγραφο 1.

Μεταξύ ίσων υποψηφίων, στους οποίους περιλαμβάνονται ενεργοί εθελοντές στο Μουσείο θα προτιμηθούν , άτομα που έχουν προσφέρει εθελοντική εργασία.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΘΕΣΗΣ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΚΥΠΡΙΑΚΩΝ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ