ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΚΗΣ ΠΕΙΡΑΣ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΥΠΡΙΑΚΩΝ ΤΡΟΦΙΜΩΝ & ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ( 26/09/2013 )

>Το Σωματείο Μουσείου Κυπριακών Τροφίμων και Διατροφής ιδρύθηκε ως συνέχεια του Εικονικού Μουσείου Κυπριακών Τροφίμων και Διατροφής http://foodmuseum.cs.ucy.ac.cy/ και έχει ως βασικό στόχο τη μελέτη, διάσωση και διάδοση της Κυπριακής παραδοσιακής κουζίνας.

>Οι συμμετέχοντες στο πρόγραμμα εθελοντισμού μπορούν να &;επωφεληθούν από τα ακόλουθα προνόμια:

·         εκπτώσεις σε συνέδρια, εργαστήρια, που διοργανώνονται από το σωματείο

·         προτεραιότητα εργοδότησης σε χρηματοδοτούμενα έργα που θα εκπονούνται από το σωματείο

·         ευκαιρίες προβολής της δουλειάς και των δραστηριοτήτων τους μέσω του σωματείου

·         ευκαιρίες συμμετοχής σε ανταλλαγές επισκέψεων με άλλα σχετικά ευρωπαϊκά ιδρύματα, μέσω ευρωπαϊκών προγραμμάτων.

·         ευκαιρίες για κοινωνική προσφορά μέσω δραστηριοτήτων του σωματείου

·         πρόσβαση σε επιστήμονες που σχετίζονται με ειδικότητες διατροφής, ιστορίας, αρχαιολογίας, μουσειολογίας

·         ευκαιρίες κοινωνικών συναναστροφών και συνδέσεων με άτομα κοινών ενδιαφερόντων

ΘΑ ΔΙΝΕΤΑΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ.

ΤΟΜΕΙΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ

v  Λαογραφική έρευνα- συνεντεύξεις .

v  Φωτογραφίσεις παραδοσιακών εδεσμάτων.

v  Καταχωρήσεις τεκμηρίων στο Εικονικό Μουσείο Κυπριακών Τροφίμων.

v  Βιβλιογραφική έρευνα.

v  Παραγωγή εκπαιδευτικού υλικού.

v  Οργάνωση εργαστηρίων για ενήλικες και παιδιά.

v  Διεκδίκηση χορηγιών- συγγραφή προτάσεων.

v  Λογιστικός έλεγχος και οικονομική διαχείριση προγραμμάτων.

v  Μεταφράσεις καταχωρήσεων  στα αγγλικά κ.ά γλώσσες

v  Προβολή Μουσείου

v  Αναβάθμιση ιστοσελίδας Μουσείου

ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ: Ιστορικούς, Αρχαιολόγους, Διαιτολόγους-Διατροφολόγους, Επιστήμονες Τροφίμων, Μουσειολόγους, Εκπαιδευτικούς , Φωτογράφους, Μάγειρες, Λογιστές, Οικονομολόγους, Μεταφραστές, γνώστες γλωσσών, Διαφημιστές , Δημοσιογράφους, Ειδικούς σε Ιστοσελίδες, Ειδικούς σε Ψηφιοποίηση Πολιτιστικής Κληρονομιάς