ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ- ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ "ΚΥΠΡΙΩΝ ΓΕΥΣΕΙΣ" ( 03/11/2014 )

ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ- ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ "ΚΥΠΡΙΩΝ ΓΕΥΣΕΙΣ"

Χαιρετίζουν το συνέδριο:

Ο Έντιμος Υπουργός Γεωργίας, Φυσικών Πόρων & Περιβάλλοντος κ. Νίκος Κουγιάλης και ο αξιότιμος Πρύτανης του Πανεπιστημίου Κύπρου καθηγητής Δρ Κωνσταντίνος Χριστοφίδης.

Εναρκτήρια ομιλία από την διεθνούς φήμης ομότιμη καθηγήτρια ιατρικής του Παν. Αθηνών Δρ Αντωνία Τριχοπούλου

Εκλεκτοί ομιλητές παρουσιάζουν 22 θέματα σε 6 θεματικές ενότητες.

Για εγγραφές στο cyfoodmuseum@gmail.com ή στο τηλέφωνο 97739192 .

Το συνέδριο απευθύνεται σε:
  • όσους ενδιαφέρονται να γνωρίσουν καλύτερα τα τοπικά προϊόντα,παραδοσιακή διατροφή .
  • φοιτητές, ακαδημαϊκούς, επαγγελματίες που ενδιαφέρονται για την ιστορία, λαογραφία,  τοπική γαστρονομία, τοπικά προϊόντα, παραδοσιακή/Μεσογειακή διατροφή, βιολογικά προϊόντα, αειφορία.
  • δημοσιογράφους οι οποίοι ενδιαφέρονται να παρουσιάσουν κάποιου είδους αφιέρωμα (τουριστικό, γαστρονομικό).
  • παραγωγούς τροφίμων, οι οποίοι ενδιαφέρονται σε πρακτικές πτυχές που αφορούν στην εμπορική εκμετάλλευσή των παραδοσιακών προϊόντων (χαρακτηρισμοί, σήματα ποιότητας και κατοχυρώσεις).
  • εκπαιδευτικούς που ενδιαφέρονται για καλές πρακτικές, εφαρμογές και πρότυπες τάσεις στην ανάπτυξη των εκπαιδευτικών προγραμμάτων για την παραδοσιακή διατροφή .

Περίοδος Εκδήλωσης

Από: 7/11/2014